Michigan-Israel Partnership Grant Award History

2018-2019 Awards

Alexey Nesvizhskii (UM), Dan Robinson (UM), Yifat Merbl (WIS)
Anthony Antonellis (UM), Yoav Arava (IIT)
Daniel Klionsky (UM), Zvulun Elazar (WIS)
Gabriel Corfas (UM), Elior Peles (WIS)
Joerg Lahann (UM), Shulamit Levenberg (IIT)
Karl Krushelnick (UM), Victor Malka (WIS)
Michael Holinstat (UM), Netanel Korin (IIT)
Patricia Wittkopp (UM), Naama Barkai (WIS)
Robert Kennedy (UM), Herman Wolosker (IIT)
Y. Eugene Chen (UM), Eyal Gottlieb (IIT)

2017-2018 Awards

David Sherman (UM), Ada Yonath (WIS)
Donna Martin (UM), Jacob Hanna (WIS)
Henry Paulson (UM), Sami Barmada (UM), Aaron Ciechanover (IIT)
Santhi Ganesh (UM), Peleg Hasson (IIT)
Y. Eugene Chen (UM), Tony Hayek (IIT)

2016-2017 Awards

Alan Boyle (UM), Yael Mandel-Gutfreund (IIT)
Benjamin Allen (UM), Thomas Schulthiess (IIT)
Cynthia Chestek (UM), Miriam Zacksenhouse (IIT)
David Markovitz (UM), Orly Reiner (WIS)
Jacob Mueller (UM), Igor Ulitsky (WIS)
Keith Kaye (UM), Paul Michal (IIT)
Lola Eniola-Adefeso (UM), Josu Sznitman (IIT)
Matthew Chapman (UM), Meytal Landau (IIT)
Nicholas Kotov (UM), Ilana Kolodkin-Gal (WIS)
Omer Berenfeld (UM), Izhak Jehat (IIT)
Robert Kennedy (UM), Herman Wolosker (IIT)
Ruma Banerjee (UM), Moran Benhar (IIT)
Santhi Ganesh (UM), Peleg Hasson (IIT)
Santiago Schnell (UM), Yonatan Savir (IIT)
Wei Lu (UM), Moshe Shoham (IIT)
Y. Eugene Chen (UM), Ami Aronheim (IIT)

2015-2016 Awards

Albert Shih (UM), Dan Adam (IIT)
Ariella Shikanov (UM), Jacob H. Hanna (WIS)
Daniel Lucas-Alcaraz (UM), Atan Gross (WIS)
Daniel Michele (UM), Ofer Binah (IIT)
David Ginsburg (UM), Netanel Korin (IIT)
David H. Sherman (UM), Ada Yonath (WIS)
Deneen M. Wellik (UM), Elazar Zelzer (WIS)
Jochen Schacht (UM), Timor Baasov (IIT)
Philip Hanna (UM), Oded Lewinson (IIT)
Y. Eugene Chen (UM), Michael Aviram (IIT)

2014-2015 Awards

Daniel Klionsky (UM), Jeffrey Gerst (QIS)
Joerg Lahann (UM), Shulamit Levenberg (IIT)
Lois Weisman (UM) Maya Schuldiner (WIS)
Magdalene Ivanova (UM), Henry Paulson (UM), Meytal Landau (IIT)
Scott Barolo (UM), Adi Salzberg (IIT), Talila Volk (WIS)
Sharlene Day (UM), Michael Glickman (IIT)

2013-2014 Awards

Alan Saltiel (UM), Izhak Kehat (IIT)
Anna Schwendeman (UM), Dan Tawfik (WIS)
Carey Lumeng (UM), S. Jung (WIS)
Daniel Klionsky (UM), Simone Engelender (IIT)
Daniel Michele (UM), Ofer Binah (IIT)
David Sherman (UM), Ada Yonath (WIS)
José Jalife (UM), Yael Yaniv (IIT)
Joseph Holoshitz (UM), Nathan Karin (IIT)
Kristen Verhey (UM), Orly Reiner (WIS)
Russell Taichman (UM), Tsvee Lapidot (WIS), Orit Kollet (WIS)
Santhi Ganesh (UM), Peleg Hasson (IIT)

2012 Awards

Daniel Michele (UM), Ofer Binah (IIT)
Santhi Ganesh (UM), Peleg Hasson (IIT)

2011 Awards

Jerome Kalifa (UM), Marcelle Machluf (IIT)
Omer Berenfeld (UM), Ami Aronheim (IIT)